Losowe wpisy
Dodano: 15.06.2026
Dodano: 05.03.2025
Dodano: 10.10.2021
Dzisiaj przypada 13. rocznica Końca Świata z 2012 roku.
czytaj dalej
Zwolennicy teorii o końcu świata w roku 2012 powoływali się najczęściej na starożytny kalendarz Majów.

Dodano: 21.12.2022
Dodano: 30.09.2025
W ciągu ostatnich 100 lat średnia temperatura wody w Bałtyku wzrosła o 2 stopnie Celsjusza.
czytaj dalej
Wbrew pozorom nie są to jednak dobre wiadomości. Taki wzrost temperatury jest praktycznie nieodczuwalny dla człowieka, ale bardzo odczuwalny dla fauny i flory morskiej.
„Odczuje to najmocniej ekosystem Bałtyku. Już odczuwa, co widać na przykładzie dorsza. Jest on rybą bardzo zagrożoną. I nie wynika to wyłącznie z przełowienia, ale ze wzrostu temperatury wody. Dorsz jest rybą zimnolubną i w Bałtyku jest dla niego zwyczajnie za ciepło. Inne ryby też odczuwają zmiany - inaczej interpretują pory roku i migrują w innym czasie” - mówi Olga Sarna z fundacji Mare.
Sarna dodaje: „Problemem, który już teraz daje się we znaki turystom, są sinice. Im wyższa temperatura, tym lepsze warunki do zakwitu tych toksycznych roślin. - Sinice w Morzu Bałtyckim są czymś naturalnym, ale na sutek tego, że coraz więcej zanieczyszczeń spływa do polskiego morza, jest coraz więcej substancji, które stymulują ich wzrost”.
„Odczuje to najmocniej ekosystem Bałtyku. Już odczuwa, co widać na przykładzie dorsza. Jest on rybą bardzo zagrożoną. I nie wynika to wyłącznie z przełowienia, ale ze wzrostu temperatury wody. Dorsz jest rybą zimnolubną i w Bałtyku jest dla niego zwyczajnie za ciepło. Inne ryby też odczuwają zmiany - inaczej interpretują pory roku i migrują w innym czasie” - mówi Olga Sarna z fundacji Mare.
Sarna dodaje: „Problemem, który już teraz daje się we znaki turystom, są sinice. Im wyższa temperatura, tym lepsze warunki do zakwitu tych toksycznych roślin. - Sinice w Morzu Bałtyckim są czymś naturalnym, ale na sutek tego, że coraz więcej zanieczyszczeń spływa do polskiego morza, jest coraz więcej substancji, które stymulują ich wzrost”.
Źródło: www.onet.pl

Dodano: 13.07.2021
autor: MarcinZbezu
Syndrom jerozolimski to zaburzenie występujące rocznie u około 200 osób podróżujących do Jerozolimy. Osobom nim dotkniętym wydaje się, że są postaciami biblijnymi: Chrystusem, Janem Chrzcicielem lub Mojżeszem.
czytaj dalej
Zaburzenie to dotyka głównie mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Są to głównie mężczyźni wyznania chrześcijańskiego lub żydowskiego, kilka przypadków odnotowano też u muzułmanów. Nie zaobserwowano wystąpienia tego zaburzenia u przedstawicieli innych religii i ateistów. Najczęściej przypadłość ta dotyka osoby wychowane w konserwatywnych, ortodoksyjnych rodzinach, gdzie Biblia była podstawą wychowania. Dlatego cześć lekarzy uważa, że jedną z przyczyn syndromu jest fanatyzm religijny.
Syndrom jerozolimski najczęściej ustępuje samoistnie po opuszczeniu Izraela przez osobę nim dotkniętą.
Syndrom jerozolimski najczęściej ustępuje samoistnie po opuszczeniu Izraela przez osobę nim dotkniętą.
Źródło: pl.wikipedia.org

Dodano: 29.08.2021
autor: MarcinZbezu
Poseł Konfederacji, Grzegorz Braun, wszedł na mównicę sejmową, przywitał się słowami „Szczęść Boże”, a następnie wykrzyczał do Ministra Zdrowia, że „będzie pan wisiał”.
czytaj dalej
Swoje słowa Braun skierował do Ministra Zdrowia - Adama Niedzielskiego. Grzegorz Braun jest posłem na Sejm i ljednym z liderów partii Konfederacja. Braun jest mocno związany z polskim środowiskiem tradycjonalizmu katolickiego oraz ze wspólnotami Instytut Dobrego Pasterza oraz Bractwo Kapłańskie Świetego Piusa X.
Źródło: www.onet.pl

Dodano: 16.09.2021
autor: MarcinZbezu
Dodano: 27.10.2020
autor: Jackson
Kobieta z Mongolii skazana na karę śmierci została zamknięta w skrzynii umieszczonej na odludziu, by zmarła z głodu i odwodnienia.
czytaj dalej
Zdjęcie zostało wykonane w 1913 roku, a opublikowane zostało w 1922 roku na łamach National Geograpic. Tego rodzaju kara popularna była w Azji - skazaniec był umieszczany w skrzyni na odludziu i czekał na śmierć z odwodnienia lub głodu. Miski, które widać na zdjęciu zostały celowo umieszczone w pobliżu skrzyni. Przechodnie mogli nalać do nich wody lub zostawić jedzenie dla osoby znajdującej się w skrzyni, co przedłużało jej męczarnię.
Źródło: rarehistoricalphotos.com

Dodano: 23.02.2021
autor: MarcinZbezu