cookies

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polski internet wrze od rana po informacji, że w aptece będą mogli nam odmówić zakupu prezerwatyw. Okazuje się, że jest to Fake News!
logo-head
czytaj dalej
Rządowy projekt nowelizacji, który został przyjęty przez Sejm, umożliwia farmaceutom odmowę sprzedaży wyrobów medycznych. W sieci zawrzało, że dzięki temu farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży prezerwatyw oraz innych mechanicznych i barierowych środków antykoncepcyjnych. Informacje te dementują aptekarze.

Temat prezerwatyw został niesłusznie wymieszany z dyskrecją farmaceutyczną, która jest trendem na świecie. Nie chodzi o to, że ktoś chce odmawiać sprzedaży prezerwatyw, ale o inne sytuacje - tłumaczy dr Piotr Merks, który wiele lat przepracował w aptekach Wielkiej Brytanii. Przykład? - Autonomia farmaceuty w stosunku do biznesmena, właściciela apteki. Mamy lek na atopowe zapalenie skóry, a w promocji jest dodatkowo ibuprofen. I aptekarz ma ten ibuprofen "przy okazji" sprzedać klientowi. A on może w połączeniu z poprzednim lekiem wywołać np. alergię - wyjaśnia Merks. - Trzeba oddzielić praktykę biznesową od ochrony zdrowia - dodaje.

Farmaceuta od wielu lat ma prawo odmówić sprzedaży pewnych środków, to nie jest nowy zapis. Ale żadna odmowa sprzedaży prezerwatyw nie była nawet omawiana na komisji i mam nadzieję, że żaden taki pomysł nie przyjdzie nikomu do głowy. Tu chodzi o przeciwdziałanie nadużyciom. Jeśli widzimy za dużo leków na recepcie, trzeba skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjent bierze zbyt dużą ilość leków bez recepty, trzeba pomyśleć o celu użycia tych leków. Z życia wzięty przykład, to pacjenci pod wpływem środków odurzających, którzy przychodzą po igłę. Mamy prawo odmówić jej sprzedaży - tłumaczy Klaudiusz Gajewski, farmaceuta z ZZPF.
Źródło:  www.focus.pl
Dodano: 04.11.2020
autor: Jackson

Zobacz również

Republika Zielonego Przylądka remisuje 2:2 z Urugwajem! Oni są niesamowici!
logo-head
Dodano: 22.06.2026
Mama Vozinhy dotarła na Mistrzostwa Świata i zobaczyła, jak jej 40-letni syn reprezentuje Republikę Zielonego Przylądka i tworzy historię swojego kraju.
logo-head
Dodano: 22.06.2026
W Szczepańcowej w województwie podkarpackim mężczyzna kierujący motorowerem wpadł do rowu. Po wymyciu twarzy i badaniu okazało się, że ma 2.4 promila alkoholu we krwi.
logo-head
Dodano: 21.06.2026
Kuchnia Vikinga rusza z promocją: 30% rabatu aż do końca 2026 roku! Wystarczy zamówić dietę na min. 5 dni między 17.06 a 3.07 z kodem Gwarancja20 lub Gwarancja30, a otrzymasz indywidualne 30 procentowe kody zniżkowe na kolejne zamówienia.
logo-head
Dodano: 21.06.2026
Kuchnia Vikinga tygodniowo przygotowuje 15-20 ton ziemniaków, a wszystkie pochodzą od polskich rolników.
logo-head
Dodano: 21.06.2026