cookies

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

W Kanadzie trwają podpalenia i dewastacje kościołów. Na murach kościelnych pojawiają się namalowane czerwoną farbą ślady dziecięcych dłoni po tym, jak odkryto masowe groby tysięcy dzieci, byłych uczniów przymusowych szkół prowadzonych przez Kościół.
logo-head
czytaj dalej
W kanadyjskiej prowincji Alberta zdewastowanych zostało jak dotąd dziesięć kościołów. Na murach kościelnych pojawiły się namalowane czerwoną farbą dziecięce dłonie. Dewastacje i podpalenia kościołów są dziełem miejscowej ludności, po tym jak w okolicach byłej przymusowej szkoły dla rdzennych mieszkańców prowadzonej przez Kościół katolicki odkryto 751 pochowanych ciał, głównie należących do dzieci siłą odebranych rodzicom. Kanadyjskie szkoły katolickie miały na celu zniszczenie języka i kultury miejscowych. Dzieci były bite i torturowane, a dziewczynkom były przydzielane numery zamiast imion.

Kolejnym miejscem, w którym odkryto szczątki dzieci są okolice miasta Kamlopps w południowej Kolumbii Brytyjskiej. Znaleziono tam szczątki 215 rdzennych dzieci, które były uczniami największej kanadyjskiej szkoły domowej.

Tak o procederze "asymilacji" rdzennych mieszkańców pisze dziennikarka Małgorzata Bonikowska:

„Zasada była taka: wykorzenić Indianina z dziecka. Udowodnić im, wrzucić je w system. Posługiwano się numerami, dziewczynka do okresu menstruacji miała jeden numer, po menstruacji drugi numer. Nie wolno było im używać własnych języków, stała indoktrynacja, że ich kultura, z której pochodzą, są całkowitym zerem. Ten system istniał 139 lat. Ostatnia szkoła, co jest kompletnie przerażające, została zamknięta w 1996 r.”
Źródło:  www.bbc.com
Dodano: 03.07.2021
autor: MarcinZbezu

Zobacz również

Od tego momentu do końca wakacji pozostało dokładnie 9 tygodni czyli 66 dni co daje blisko 1600 godzin!
logo-head
Dodano: 26.06.2026
Dokładnie 17 lat temu zmarł niekwestionowany Król Popu - Michael Jackson.
logo-head
czytaj dalej
25 czerwca 2009 roku zmarł Król Popu, Michael Jackson. Choć od jego śmierci minęło już 17 lat, jego legenda wciąż żyje. Muzyka Jacksona nadal łączy ludzi ponad podziałami i przypomina, że prawdziwe ikony nigdy nie odchodzą.
Dodano: 25.06.2026
Trójka Polskie Radio puściła „Last Christmas” na antenie. Zaczęło się!
logo-head
Dodano: 25.06.2026
Levi’s trolluje FIFA, jeżdżąc dostawczakiem wokół stadionu z banerem „ Nie ma tu nic do zobaczenia” i „To na pewno nie Levi’s”.
logo-head
Dodano: 25.06.2026
Uczniowie I LO z Tych, Janek Tomczyk i Eliza Kopera, uratowali tonącego mężczyznę w stawie w Katowicach. Wyciągnęli go z wody, rozpoczęli reanimację i wezwali pomoc. Dzięki ich odwadze i szybkiej reakcji mężczyzna przeżył.
logo-head
Dodano: 25.06.2026