W okresie świetności Polska podbiła między innymi Sztokholm, Moskwę, Bukareszt, Tobago oraz Gambię.
czytaj dalej
Przed kilkuset lat Rzeczpospolita była jednym z największych mocarstw na świecie. W 1610 roku Polska zajęła Moskwę, w 1600 roku - Bukareszt. W planach ówczesnych rządów było również zajęcie Stambułu, które jednak nie doszło do skutku. W 1598 roku Polacy podstępem przejęli władzę nad Sztokholmem. Ciekawym epizodem w naszej historii jest również Jakub Kettler, książę Kurlandii i lennik Rzeczpospolitej. To właśnie on jest odpowiedzialny za zajęcie Tobago oraz stworzenie kolonii w Gambii.
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dodano: 05.12.2020
autor: MarcinZbezu
Zobacz również
Dodano: 16.04.2026
Dodano: 15.04.2026
Dodano: 15.04.2026
Najstarszy maturzysta w Polsce, 87-letni Pan Józef Peruga, nie poddaje się i w maju po raz trzeci przystąpi do matury. Do trzech razy sztuka panie Józefie!
czytaj dalej
Matura 2026 jest już tuż za rogiem - do rozpoczęcia egzaminów zostało zaledwie kilka tygodni. Wśród osób, które w tym roku zmierzą się ze sprawdzianem dojrzałości, jest 87-letni Józef Peruga z Kalisza.
Senior po raz trzeci podejmuje to wyzwanie, nie tracąc determinacji i wiary w sukces. Choć wcześniejsze próby w 2024 i 2025 roku zakończyły się niepowodzeniem, nie zamierza się poddawać. Tym razem liczy, że szczęście w końcu mu dopisze - zgodnie z powiedzeniem, że do trzech razy sztuka.

Dodano: 15.04.2026
W toaletach w szkole podstawowej w Zgierzu nie ma drzwi, ale za to są kamery, które nagrywają dzieci, gdy te wchodzą do łazienki.
czytaj dalej
Czyli idąc za potrzebą nie masz szans na minumum prywatności, bo nie to, że nie ma zamka i możesz trzymać rękę klamką - ale tam nie ma w ogóle drzwi! A na dodatek jesteś nagrywany jak siedzisz na kiblu. Rewelacja.

Dodano: 15.04.2026